Königsjodler klettersteig am Hochkönig je nejkrásnější a nejdelší ferrata v rakouských Alpách. Sami jsme se o tom přesvědčili a máme pro vás doporučení, jak bezpečně absolvovat tento úchvatný, ale celkem náročný klettersteig. Přečtěte si náš článek, než na zajištěnou cestu vyrazíte, číhá tu na vás jedno velké nebezpečí!
Dechberoucí Königsjodler klettersteig
Nedaleko od Salzburgu, se nachází úctyhodná Via ferrata Königsjodler. Připravte se na minimálně 5 hodin lezení v divokých skalách, přechází se po hřebenu masívu téměř 3000 m n.m vysokého Hochkönigu. Cesta je fyzicky velice náročná, doporučuji absolvovat s přespáním na chatě Matrashaus.
Pokud si chcete ferratu ještě zpestřit, nezapomeňte si vzít kladku na FLYING FOX, v opačném případě je nutné zvolit náročnější sestup a následný výstup. Doporučuji hodně vody a hlavně hlídat počasí, za bouřky extrémně nebezpečné.
V žádném případě nesestupujte přes BIRKAR, jedná se o jeden z nejnebezpečnějších sestupů v Alpách. Kromě neustálého nebezpečí uklouznutí, budete zasypáváni kameny od spolulezců nad vámi. Stalo se zde mnoho smrtelných případů a není potřeba zbytečně riskovat. Königsjodler není technicky náročný, ale nejtěžší místa si nechává na samotný závěr a je potřeba mít na paměti délku ferraty, pokud budete vysíleni, můžete mít v závěru problémy. Cestou se můžete těšit na nádhernou scenérii a krásné výhledy do údolí a především na impozantní vrcholky Rakouských Alp.
Jdeme na to
V 6:00 zvoní budík, vstáváme, balíme a vyrážíme z parkoviště směr chata Erichhütte. U chaty se vydáme vpravo po cestě AV Weg 432, směr Hohe Scharte k nástupu na ferratu. Cesta od parkoviště k nástupu zajištěné cesty nám trvala cca 2 hodiny. Moc jsme se nevyspali, což může být u takto dlouhé cesty problém a pravděpodobně se u nás nedostatek spánku v průběhu cesty výrazně projevil.
8 věží Königsjodleru
Zajištěná cesta začíná výstupem na první skalní věž obtížnost B. Pokračuje dál střední obtížností maximálně C/D přelezem další věží. Cestu si neskutečně užíváme, výhledy jsou skvostné a to ještě netušíme, že to nejkrásnější nás teprve čeká. V první části cesty je nutné překročit průrvu mezi věžemi, což může působit trochu problémy menším postavám. Jelikož je zde nataženou pouze jedno ocelové lano pro ruce, je nutné udělat dlouhý krok. Po přelezení následující věže, překonáváme další průrvu, ale tentokrát jednoduše přes krátký lanový most.
Následuje sestup a zase nahoru, až se dostaneme k místu, na které jsme se těšili, ale flying fox se bez kladky zkrátka sjíždět nedá, tak pokud nebudete mít vlastní tak jako my, nezbývá než se vydat náročným sestupem a následným výstupem. Další možností je využití odsedky a po laně přeručkovat.
Nejkrásnější pohled se nám naskytl po vylezení věže Teufes-hörndl za flying foxem. Dechberoucí podívaná na velkou část zajištěné trasy s dominantou věže Kummetstein a po ní lezoucí lezci, kteří z dálky vypadají jako mravenci. Obtížnost se o něco zvyšuje, jsou zde i dvě místa obtížnosti C - D, ale daleko větším problémem je délka cesty. Už to bude skoro 6 hodin co jsme vycházeli od parkoviště a z toho 4 hodiny strávené na ferratě ubralo hodně energie a sil.
Konečně dorazíme pod Kummetstein, kde si dáváme odpočinek před závěrečným úsekem. Tady právě začíná první klíčové místo obtížnosti C - D, což by za normálních okolností nebyl žádný problém, ale když máte za sebou 5 hodin lezení na ferratě, je to trochu něco jiného. Vylezeme poslední věž Kummetstein a k našemu překvapení zjistíme, že tohle ještě není konec. Rychle lezeme dolů, abychom se z posledních sil, mohli vydrápat na poslední náročnější stěnu obtížnosti C - D. Pak už pár posledních úseků a jsme po téměř sedmi hodinách lezení na konci ferraty.
Sestup dolů není zadarmo!
Odtud je to cca 30 minut na chatu Matrasshaus ve výšce 2 941 metrů. Pokud zde nemáte předem domluvený nocleh, musíte pokračovat od chaty směrem k Arturhausu a dále na parkoviště. celkem cca 17 kilometrů. Z Arturhausu jezdí autobusy, ale to se téměř nedá stihnout. My jsme se bohužel i přes varování, vydali od konce ferraty přes kotel Birkar a to byla velká chyba. Cesta sutí je velmi příkrá a téměř nezajištěná. Největší nebezpečí spočívá v časté kanonádě kamenů, které se na nás řítili obrovskou rychlostí od lezců nad námi. Bez nadsázky se dá říct, že tu jde o život, bohužel tu zemřelo již mnoho turistů. Vycházeli jsme z parkoviště v 6 ráno a vrátili se v osm hodin večer naprosto vyčerpaný.
Důležité informace
- doporučujeme dostatek vody, během klettersteigu není možnost doplnění
- důkladně si zjistěte aktuální počasí, velké nebezpeční v případě bouřek
- pokud nemáte domluvený nocleh na chatě Matrasshaus, vyražte brzo ráno
- flying fox pouze s vlastní kladkou nebo odsedkou, ušetříte hodně času
- nepodceňujte spánek a aktuální kondici, jedná se o velmi dlouhou cestu
Užitečné odkazy
Topo klettersteigu - obtížnost je zde sice označena C-D, ale vzhledem k délce, je to regulérní déčko.
https://bypass.bergsteigen.com/touren/pdf/koenigsjodler-klettersteig-hochkoenig/?showOptions=pdfOverview,pdfMap,pdfTopo
Nástupní místo
bit.ly/parkoviste-klettersteig
Matrashaus
https://www.matrashaus.at
Video z Konigsjodleru
Via ferrata Königsjodler je pouze pro zkušené, v našem videu najdete všechny klíčové úseky ferraty. Připravte se celkem na 11 hodin cesty, ale rozhodně to stojí za to. Rozhodně si domluvte ubytování na chatě Matrasshaus. Pokud jste začátečníci nebo mírně pokročilý, doporučujeme navštívit kurz Via ferraty Pastýřská stěna, kde se vyzkoušíte s instruktor několik tras různých obtížností. Z trouchu jiného soudku je SPELEO FERRATA v Moravské krasu.